law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
תאונת דרכים ונזיקין
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

ע"א 714/88 שנצר נגד ריבלין

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 7702
‏2010/‏02/‏06
עובדות המקרה: המשיב והמנוחה קיימו קשר רומנטי ביניהם במשך מספר שנים, והחל משנת 1982 הוא גר בדירתה וסעד אותה עד ליום מותה ב-1985. שלושה ימים לפני מותה, בשוכבה במיטתה בבית החולים, כתבה המנוחה מסמך מבולבל ומעורפל.

עובדות המקרה: המשיב והמנוחה קיימו קשר רומנטי ביניהם במשך מספר שנים, והחל משנת 1982 הוא גר בדירתה וסעד אותה עד ליום מותה ב-1985. שלושה ימים לפני מותה, בשוכבה במיטתה בבית החולים, כתבה המנוחה מסמך מבולבל ומעורפל. באמצעו הופיעה חתימתה של המנוחה, ושמו של המערער מוזכר רק בחלק האחרון של המסמך ובהקשר בלתי ברור, אשר אין בו התייחסות לעצם הורשת רכושה של המצווה. בית המשפט המחוזי דחה את התביעה לקיום צוואה ונתן צו-ירושה על-פי דין, לפיו זכאי המשיב לשני שלישים מעיזבונה של המנוחה בתוקף היותו "ידוע בציבור" של המנוחה, והמערערת, אחותה של המנוחה, זכאית לשליש. בית המשפט המחוזי סירב להכיר בזכותו של המשיב לדירת המגורים של המנוחה בשלמותה. מכאן הערעורים, שעניינם בשאלות אם ניתן לראות במסמך שכתבה המנוחה צוואה; אם ניתן לראות במערער "ידוע בציבור", ואם סעיף 11(א)(2) לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, חל על ידועים בציבור.
בית המשפט העליון פסק:
א. (1) הדרישה שהציב המחוקק לגבי צוואה בכתב-יד היא, שהצוואה תכלול את חתימת המצווה, אך לא נקבע המקום הראוי לחתימה.
(2) נטיית הפסיקה הינה הקלה בדרישות הצורה הפורמאליות, כל עוד משוכנע בית המשפט כי המסמך הוא אותנטי.
(3) כאשר אין ספק שהמסמך כולו נכתב בידי המנוח, אין צורך להקפיד הקפדה יתרה על שאלת מיקומה של החתימה לאורך הדף ולהקשות בדרישות פורמאליות שאין להן עיגון בנוסח החוק.
(4) אמנם עולה מסעיף 54(א) לחוק הירושה, כי מותר לבית המשפט להיעזר בנסיבות הנלוות, כפי שהוכחו, לצורך פירוש הצוואה, אך אין ללמוד מכאן, כי ניתן לקבוע את כל תוכנה המהותי של הצוואה על סמך נסיבות הלוואי, כאשר בצוואה עצמה אינו מצוין במפורש מיהו היורש שהמצווה מתכוון להוריש לו את רכושו.
ב. על-מנת שזוג יוכל להיחשב לצורך חוק הירושה כ"ידועים בציבור", צריכים להתקיים לגביהם ארבעה תנאים: חיי משפחה, משק בית משותף, אינם נשואים זה וזה, בשעת מות אחד מהם לא היה בן-זוגו נשוי לאדם אחר.
ג. (1) על-פי דרישת סעיף 11(א)(2) לחוק הירושה, על-מנת שבן-זוג יזכה בדירת מגורים, עליו להראות כי היה נשוי למוריש וכי גר עמו באותה דירה במשך שלוש שנים.
(2) מטרתו של סעיף 55 הייתה להשוות את מעמדו של הידוע בציבור למעמדו של בן הזוג הנשוי ככל שמדובר בזכות הירושה על-פי דין. המחוקק לא קבע סייגים להוראת סעיף 55 באשר לדירת מגורים או באשר לכל תחום אחר. לפיכך, אם עומד בן הזוג בדרישות ובתנאים של סעיף 55, אזי מתייחס אליו המחוקק כאילו היה בן-זוג נשוי לכל דבר ועניין.
(3) נטל ההוכחה בדבר קיום יחסים הדומים לקשר נישואים עם בן הזוג במשך שלוש שנים לפחות לפני פטירתו של הלה רובץ על הטוען למעמד של "הידוע בציבור", על-פי הכלל של "המוציא מחברו עליו הראיה".

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים