law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
תאונת דרכים ונזיקין
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

ע"א 580/84 היועץ המשפטי נגד פיק

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 6984
‏2010/‏02/‏06
המנוחה הביעה בשתי הזדמנויות שונות, סמוך לאישפוזה בבית-חולים לצורך ביצוע ניתוח קשה ומסובך, את רצונה להוריש את רכושה לבנו של מי שהיה ידוע בציבור כבעלה במשך 12 שנים. המנוחה עשתה זאת בפני כל אחת משתי עדות בנפרד. המנוחה נפטרה לאחר הניתוח. שתי העדות ערכו תצהירים נפרדים על הדברים שהושמעו בפניהן, וזאת שמונה ימים לאחר מות המנוחה וכחודש אחרי שההצהרה של המנוחה הושמעה באוזני העדות, והם הופקדו בבית המשפט כשבועיים לאחר עריכתם.

המנוחה הביעה בשתי הזדמנויות שונות, סמוך לאישפוזה בבית-חולים לצורך ביצוע ניתוח קשה ומסובך, את רצונה להוריש את רכושה לבנו של מי שהיה ידוע בציבור כבעלה במשך 12 שנים. המנוחה עשתה זאת בפני כל אחת משתי עדות בנפרד. המנוחה נפטרה לאחר הניתוח. שתי העדות ערכו תצהירים נפרדים על הדברים שהושמעו בפניהן, וזאת שמונה ימים לאחר מות המנוחה וכחודש אחרי שההצהרה של המנוחה הושמעה באוזני העדות, והם הופקדו בבית המשפט כשבועיים לאחר עריכתם. בקשת המשיב לקיים את הצוואה בעל-פה לפי סעיף 23 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, התקבלה בבית המשפט המחוזי. מכאן הערעור, שנסב על השאלה בדבר תוקפה של הצוואה, שנערכה בפני שתי עדות שלא במעמד אחר, וכאשר העדות ערכו תצהירים נפרדים ולא מסמך אחד כחודש לאחר ששמעו את הצהרת המנוחה. בית המשפט העליון פסק:
א. (1) הדרישה של שני עדים לצורך קיום צוואה בעל-פה היא דרישה קונסטיטוטיבית (712 ה-ו).
(2) ציוויו של המת בצוואה בעל-פה אינו חייב להיות בפני שני העדים בצוותא חדא, ואפשר שיהיה בפני שני עדים במועדים שונים ובפני כל אחד מהם בנפרד (715 ז-716 א).
ב. (אליבא דנשיא מ' שמגר): (1) המלים "באותו מעמד" בסעיף 20 לחוק הירושה אינן מתייחסות לנוכחותם בצוותא של העדים בעת החתימה על- ידי המצווה, אלא לכך שהעדים מאשרים בחתימתם את חתימת המצווה באותו המעמד שבו המצווה חותם (711 א- ב).
(2) לפי פשוטם של דברים ולפי מגמתן של ההוראות, שהיא לתת אמינות ואותנטיות למעמד הציווי, יש לפרש הן את נוסח הרישא של סעיף 23 לחוק הירושה והן את המלים שבסעיף 20 באופן זהה. בשני המקרים קיימת דרישה לנוכחות שני העדים בעת ובעונה אחת (711 ג-ה).
(3) עניין היותם של שני העדים במעמד אחד הוא עניין של "הליך", וככזה הוא ניתן לריפוי על- ידי סעיף 25 לחוק הירושה. זאת להבדיל מהדרישה הקונסטיטוטיבית לשני עדים, המהווה סימן היכר שבלעדיו אין הצוואה צוואה (711 ו- ז).
ג. (אליבא דנישא מ' שמגר): (1) הדברים הנרשמים על-ידי העדים צריכים להיות רישום מדויק ככל האפשר של הדברים שנאמרו בעל-פה, תוך שאיפה לזהות מוחלטת אל מה שהושמע (708 ו).
(2) במקרה שבו הדברים נאמרים בפעם אחת בפני שני העדים, הדרך הנכונה היא לערוך זיכרון-דברים אחד משותף.
(3) כאשר הדברים נאמרים בשתי הזדמנויות שונות במעמד עד אחד כל פעם, אין שום יתרון ברישום משותף, שכן הדברים שנאמרו ייתכן שאינם זהים לחלוטין, ואף אם התוכן זהה, ביטויו, בדרך כלל, לא יהיה זהה. לכן יש מקום לגרוס, שהדרך הנכונה היא דווקא רישום נפרד של עד הרושם מזיכרונו את מה שהוא שמע, ובוודאי אין שום פגם בכך (708 ז-709 א).
ד. (אליבא דנשיא מ' שמגר): ברישום הדברים כחודש לאחר שנאמרו אין כדי לקיים את דרישות סעיף 23 לחוק הירושה, אך אין בכך כדי להביא לפסלות הצוואה. סעיף 25 לחוק נותן לבית המשפט סמכות לקיים צוואה, אף אם היה פגם באחד ההליכים המפורטים בסעיפים 23-20, אם אין לו ספק באמיתותה (709 ו, ז).
לפני הנשיא מ' שמגר והשופטים מ' בייסקי, א' גולדברג.
 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים