law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
דיני ירושה
פסקי דין מעניינים
תחומים ראשיים באתר
 

פסקי דין חשובים בתחום הצוואות

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 6820
‏2010/‏02/‏05
תקצירי פסקי דין חשובים בתחום של צוואות, פרשנות צוואה, סוגי צוואה ועוד...

פסק דין בריל – צוואה בעדים שלא נשאה תאריך. לכאורה מדובר בחוסר, אך בית המשפט אומר כי כוונת המצווה ברורה והצוואה תעמוד גם ללא תאריך. סעיף 25 מאפשר תיקון של חוסר מסוג זה.

פסק דין קניג – אישה שהתאבדה בשל התעללות בעלה וביקשה שהוא לא יירש אותה על גבי מספר פתקים שהותירה בביתה. ביית המשפט קובע כי לא ניתן לתת פרשנות ללא אחיזה במילות החוק. שומר על המסלול הצורני. הגישה בעבר חוסר לא שווה לפגם ומכאן שלא ניתן להשלמה.

פסק דין בלאו נגד פוזש – השופט טירקל אומר כי יש לפרש את סעיף 55 ככזה המשווה את מעמד הידועים בציבור לזוגות נשואים. אם נתקיימו 3 היסודות של הסעיף רשאי בן זוג לרשת אלא אם יוכח אחרת.

פסק דין שפיר נגד קליבנסקי – מתנה שניתנה ליורש על פי צוואה תצטרף לחלקו על פי דין אלא אם כן מצויה בצוואה הוראה אחרת. חשוב: הצוואה חייבת לכלול הוראת הענקה, צוואה המדירה את כל היורשים על פי דין אינה תקפה.

פסק דין מוסד אריאל – צוואה בפני רשות – רשות לא יכולה לפעול באופן פרטי. בצוואה בעל פה 2 העדים הם תנאי קונסטיטוטיבי בלעדיו אין צוואה (ולא ניתן לעשות שימוש בסעיף 25).

פסק דין היועמ"ש נגד פיק – צוואת שכיב מרע. שמגר – סעיף 23(ב) לא מתקיים שהרי על המבקש לרשום זיכרון דברים ולהפקידו בבית המשפט מייד לאחר המוות, אך אי קיום דרישה זו אינה בהכרח מביאה לבטלות לאור סעיף 25. כן נקבע כי אין חובת נוכחות שני העדים בו זמנית.

פסק דין בוסקילה – ריבלין – העדר תאריך בצוואה בעדים – ניתן לתיקון על ידי סעיף 25. נטילת חלק בעריכת הצוואה (סעיף 35) – בית המשפט מפרש בצמצום, כאן מדובר במקרה גבולי. אמיתות הצוואה – ככלל נטל השכנוע על בעל הדין שמתנגד לצוואה, אך כאשר ישנו פגם הנטל עובר והוא כבד מאוד. ברק – מסכים עם ריבלין באשר לדרגת השיכנוע הקשה.

פסק דין חנוכה – צוואת שכיב מרע – יש צורך בראיות חזקות וכן ישנה דרישה ששני העדים יתעדו את דברי המצווה בזיכרון דברים ויפקידו בבית המשפט – דבר שלא התקיים במקרה זה. השופט טירקל במיעוט סבור כי באמצעות סעיף 25 ניתן לתקן את הפגם שכן יש גמ"ד ברורה, אמיתות הצוואה.


 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב פסק הדין

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים