law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
תאונת דרכים ונזיקין
תחומים ראשיים באתר
 

ביטוח חובה ופיצוי קרנית

 / עו"ד יניב למבז  צפיות : 4084
‏2010/‏01/‏16
מתי יפוצה הנפגע על ידי ביטוח החובה? מהוא ביטוח החובה ואילו כיסויים הוא מכסה? מהי קרנית? מתי תפצה קרנית את הנפגע ולא ביטוח החובה?

בחיקקת החוק המחייב ביטוח חובה רצה המחוקק לפתור 2 בעיות: הניזוק תמיד יקבל פיצוי (אלמנט ביטוחי) ובנוסף המזיק תמיד ישלם את אותו פיצוי ללא קשר למה שהניזוק עשה, כלומר שיטה של אחריות מוחלטת. הנק' החשובה כאן היא שמשטר משפטי של אחריות מוחלטת כשלעצמו לא פותר את הבעיה שכן מה עושים אם למזיק למשל אין כסף? הניזוק עלול להיפגע שכן אין מי שישלם לו, בנוסף מבחינת המזיק נוצרת גם בעיה שכן יש כאן מעין הרתעת יתר.
המחוקק פותר בעיות אלו ע"י ביטוח חובה – כדי לנהוג יש צורך בביטוח שמטרתו הבטחת פיצוי לניזוק על הנזק שנגרם לו ומבחינת המזיק מוסר החשש של תשלום גבוה של כסף פיצויים ובנוסף נוצרת כאן צורה של הפנמה, כלומר הנהג יודע שנהיגה היא מסוכנת שכן הוא משלם עבור הנהיגה פרמיית ביטוח חובה.
נהג שמשלם ביטוח לא יודע במי יפגע אם בעשיר או בעני והביטוח יכסה את כל העלות. הביטוח יחשב את העלות לפי סך הנכסים וכך יוצא שמי שמשלם ביטוח משלם עבור כל הנזקים וכך יוצא שיש סבסוד של העשירים את הנזקים של העניים. לפיכך מגבילים את עלות הביטוח ל1/3 מהשכר במשק.
הביטוח עדיין לא פתרון מספיק טוב – דוגמא: תאונת פגע וברח בה לא יודעים מי הנהג או לחלופין הנהג עדיין נסע ללא ביטוח כנגד הוראת החוק. בשביל אותם מצבים הוקמה קרנית שהיא קרן שנכנסת לתמונה כאשר קמה זכאות לניזוק ויש לו בעיה לממש את אותה זכאות – במצבים האלה קרנית משלמת לאותו אדם שנפגע ע"י כסף אותו היא מקבלת מחברות הביטוח. נק' חשובה היא שקרנית יכולה לחזור אל אותו מזיק ולבקש ממנו את ההוצאות שהיא שילמה.
איך נאכוף את עשיית ביטוח החובה? יש מס' בעיות- 1. אם פוגעים באדם שאין לו ביטוח ייתכן והוא יישאר ללא פיצוי. לכן המחוקק ניסה לפתור את הבעיה- הפתרון הראשון הוא בדרך של קרנית (כאמור לעיל)- הרתעה ספציפית – שלילת רישיון, הכנסה לבית סוהר, סנקציות נזיקיות – אם נהג מסוים לא עשה ביטוח ונפגע אין לו את מי לתבוע והוא נשאר ללא פיצוי. זוהי נק' מאוד חשובה לאור העובדה שתאונות יכולות להתרחש בשני מצבים כאמור: 1. תאונה עם הולך רגל (תאונה עצמית) 2. תאונה של כמה רכבים. בהקשר של קרנית החוק אומר שבמצב בו מעורבים כמה רכבים כל נהג אחראי למי שנפגע אצלו ברכב – אם אין לו ביטוח הנפגעים האחרים יתבעו את קרנית אך אותו נהג לא יוכל לתבוע את קרנית והוא יישאר ללא פיצוי גם אם הוא נהג בצורה זהירה והנהג השני הוא זה שהתרשל. הביטוח הוא הזכות לפיצוי ולכן גם אם לא אשמים לחלוטין לא ניתן לקבל פיצוי.
לעניין הזה יש 2 סייגים: הראשון הוכנס כתיקון לחוק (סעיף 7ב ) לפני כמה שנים והוא אומר שאם נהגתי ברכב ולא ידעתי שלרכב אין ביטוח (לדוגמא שכירת מכונית שחב' ההשכרה לא ביטחה) ולא הייתי צריך לדעת זאת אז יוכל לתבוע את חב' הביטוח.
סייג נוסף הוא הוראה ספציפית שאומרת שבמקרה שהנהג נפטר לאחר שנהג ללא ביטוח – הזכות של התלויים בו תקום מחדש, כלומר עצם שלילת זכות המנוח לא תשלול את זכות התלויים והם יהיו זכאים לתבוע את הפיצויים מקרנית.

 
שאל חינם את עורכי הדין המומחים בתחום מלא את פרטיך ועורך דין יצור עימך קשר בהקדם מלא את פרטיך ומזכירת עורך הדין תיצור עימך קשר בהקדם לתאום פגישה
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
שם: אזור: מטרת פנייה:
דוא"ל: תחום:
טלפון נייד:
אודות כותב המאמר

למבז, רז ושות'


משרדינו הינו משרד עורכי דין המתמחה בעיקר בתחומי המשפט האזרחי לרבות ליטיגציה משפטית (הופעות בבתי משפט), דיני חברות, עסקאות מקרקעין ונזיקין.

תחומי פעילות אלו כוללים מתן יעוץ וליווי לחברות בתחומי פעיל ...


אודות כותב המאמר

מאמרים נוספים מאותו כותב


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים