law4all.co.il פורטל עורכי הדין
 
שם:
דוא"ל:
טלפון נייד:
אזור מגורים:
תחום:
פרטי הפניה:
שלח
מלל: קטגוריה
חפש באתר
כניסה לרשומים
שם משתמש:
סיסמה:
שכחת סיסמא?
תחום התמחות:
אזור:
חפש בפורטל עורכי הדין
פנה חינם אל עורך הדין
שם:
טלפון נייד:
מייל:
אזור:
תחום:
פרטי הפניה:
 
 
חיפוש פסק דין חפש פסקי דין לפי שם עורך הדין
חזור
בתאריך: 30.03.2007

מדינת ישראל - נגד - ש' מ'

ת"פ (חדרה) 1943/06
מדינת ישראל
נ ג ד
ש' מ'
בית משפט השלום חדרה
[30.03.2007]
כב' השופט משה גינות
בשם המאשימה - עו"ד חלי כהן סיסו
הנאשם - בעצמו
בשם הנאשם - עו"ד תאופיק ג'בארין
גזר-דין
1. הנאשם שג€™ מהצרי הורשע על פי הודייתו בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, כפי שיוחסה לו בכתב - האישום המתוקן. על פי הנטען נגדו, ביום 26/6/06, התגורר הנאשם בבית אביו מר שלמה מג€™ (להלן- המתלונן). סמוך לשעה 16:00 תקף הנאשם את אביו על ידי מכת אגרוף בחזהו. בתגובה ניסה המתלונן להימלט מידי הנאשם אולם זה השיגו בחצר הבית, שם היכה אותו במכת אגרוף בגבו והפילו. אין מחלוקת, כי כתוצאה מן התקיפה נפצע האב ונזקק לטיפולים רפואיים לרבות תפירת אפרכסת אוזנו שנפגעה בתקיפה.
2. בתאריך 22/8/06 הודיעו ב"כ הצדדים כי נסכמו על הסדר טיעון ולפיו הנאשם יודה בעובדות כתב האישום, אשר תוקן על ידי המאשימה, הוא יורשע וישלח לתסקיר שירות המבחן, אשר יתבקש, בין היתר לבדוק אפשרות של שליחת הנאשם לגמילה מסמים ואלכוהול.
3. בתאריך 29/10/06, הונח על שולחנו של בית המשפט תסקיר שירות המבחן. התסקיר התבסס, בין היתר על אבחונים קודמים שנערכו לנאשם במסגרת שירות המבחן. מתברר, כי הנאשם בן 35 וכי התגורר בבית הוריו. מגיל צעיר החל הנאשם להתמכר לשתיית אלכוהול. בשנת 99 נדון הנאשם לעונש מאסר בן שנה בגין עבירה של מעשה מגונה בקטינה. שירות המבחן קבע, אז, כי העבירה בוצעה כתוצאה מכשל לשלוט בדחפים. הנאשם נשלח לאבחון פסיכיאטרי. ממועד שחרורו מן המאסר החל הנאשם ליטול תרופות פסיכיאטריות כנגד דיכאון. הוא פנה לעזרה במסגרת שיקום האסיר ועשה מספר נסיונות גמילה שנכשלו.
4. הנאשם נדרש להסביר את כשלונו בביצוע העבירה בה הורשע במסגרת התיק הנוכחי והוא טען, כי העבירה הינה תולדה של שימוש בסמים אלכהול ותרופות אותן הוא נוטל. הוא הביע רצון להשתלב בקהילה טיפולית סגורה. חרף ספקות שקיננו בליבה של קצינת המבחן,באשר ליכולתו של הנאשם להשתלב בקהילה הטיפולית, היא המליצה לשלוח אותו לטיפול גמילה ארוך טווח.
5. ביום 13/11/06 בעקבות החלטתי נתקבל תסקיר משלים. מן התסקיר המשלים התברר, כי המתלונן בתיק זה ניתק את הקשר עם הנאשם וכי בסופו של יום המליצה שוב קצינת המבחן "לנצל" את העיתוי המשברי" בחייו של הנאשם את חששו מפני המאסר ואת העובדה כי מבטא נכונות מילולית להשתלב בתהליך הגמילה לאפשר לו להתקבל לקהילה הטיפולית רמות יהודה.
6. בתאריך 6/2/07 החלטתי להורות על העברתו של הנאשם למוסד "רמות זוהרים" לאחר שהנאשם התקבל שם לטיפול גמילה.
7. בתאריך 11/3/07, הודיעה העובדת הסוציאלית של מוסד "רמות יהודה" כי הוחלט לשחרר את הנאשם מן הקהילה לביתו, חרף היותו בחלופת מעצר בתנאי מעצר בית מלאים, משום שגורמי הטיפול בקהילה הגיעו לכלל מסקנה, כי הנאשם מתקשה מאד להשתלב במסגרת הטיפולים הנפשיים וכי על פי הערכתם הוא זקוק למסגרת קטנה יותר בה ניתן יהיה להעניק לו טיפול פרטני והתייחסות אישית. עם זאת צויין, בהודעה כי הנאשם הביע רצון להיגמל מן הסמים, הוא תיפקד היטב וביצע את כל המוטל עליו.
8. לאור ההודעה שנשלחה מן הקהילה נקבע דיון דחוף במעמד הצדדים, בה דחיתי את בקשת המאשימה להחזיר את הנאשם למסגרת של מעצר עד תום ההליכים וקבעתי את הדיון לטיעונים לעונש. שירות המבחן התבקש לשלוח תסקיר משלים ולהתייחס בין היתר לסיכום תקופת שהיתו של הנאשם במסגרת הקהילה.
9. בתאריך 27/3/07 הונחו על שולחנו של בית המשפט 2 תסקירים: בתסקיר הראשון נאמר כי חרף מאמצי שירות המבחן לא נמצאה עבור הנאשם מסגרת המטפלת בתחלואה כפולה. הקהילה היחידה אשר העניקה טיפול לסובלים מתחלואה כפולה נסגרה לפיכך לא היה בידי שירות המבחן להציע לנאשם מסגרת טיפולית המיועדת לגמילה נפשית מסמים והמיועדת למופנים בעלי רקע פסיכיאטרי. התסקיר השני הנושא את התאריך 25/3/07 הינו תסקיר מסכם ובו צוין, כי לנאשם אישיות חלשה ובלתי בשלה. הוא מתקשה לשלוט בדחפיו ואין בידיו לגלות שליטה ואיפוק בהתנהגותו. הואיל והנאשם סובל מבעיות נפשיות ומאחר ואינו מקפיד על נטילת תרופות פסיכיאטריות, הוא נוהג להשתמש בחשיש ובאלכוהול כמעין טיפול עצמי בקשייו. מסתבר, כי הנאשם התקשה מאד להשתלב חברתית. הוא סבל מחרדה רבה נוכח הסיטואציה הקבוצתית והחשיפה עובדה אשר לא איפשרה לו לגייס כוחות לטיפול. קשייו הנפשיים הועצמו על רקע הטיפול בקהילה ולפיכך הוא לא הצליח להיעזר בתהליך הטיפולי שהוצע לו. ביום 11/3/07 הסתיים שלב הטיפול הפיזי הנאשם החל לגלות לחץ וחרדה סביב המעבר לשלב מתקדם יותר. גורמי הקהילה הטיפולית "זוהרים" לא ידעו אף הם להמליץ על מסגרת טיפולית מתאימה לנאשם. במצב דברים זה ולאור העובדה שלא קיימת מסגרת הנותנת מענה לתחלואה כפולה לא היה בידי שירות המבחן להציע תוכנית טיפולית לנאשם. לאור התרשמות השירות כי בהיעדר תהליך טיפולי משמעותי ורכישת כלים ומיומנויות התמודדות במצבי לחץ ומשבר וללא שימוש בסמים ובאלכוהול לא ניתן לשלול את מסוכנותו של הנאשם ואת האפשרות להישנות ביצוע העבירות. השירות נמנע מהמלצה להאריך עונש מאסר מותנה התלוי ועומד נגד הנאשם.
10. כאן המקום לציין, כי בתאריך 6/3/05 הורשע הנאשם בבית משפט השלום בחדרה ב-4 תיקים פליליים שעניינם איומים והפרת הוראה חוקית מתברר, כי הנאשם הורשע בין היתר באיומים על אמו וכן על שוטרת שניסתה לגונן על אימו כן הורשע שאיים על אימו שירצחנה באמצעות סכין. ביהמ"ש גזר לנאשם 15 חודשי מאסר לריצוי בפועל וכן השית עליו עונש של שנת מאסר על תנאי. אין חולק כי עונש המאסר המותנה בשל כיום להפעלה.
11. למרבה הצער אין זו הרשעתו הראשונה של הנאשם עברו הפלילי מכביד הוא הורשע במגוון רחב של עבירות פליליות ובנוסף אף ריצה עונש מאסר בן 28 חודשים לריצוי בפועל.
12. בטיעוניו לעונש עמד התובע על עברו הפלילי המכביד של הנאשם על המסוכנות הנשקפת ממנו כמו כן הגיש התובע לבית המשפט תמונות בהן נראים היטב סימני החבלה של המתלונן שהינו בן 66 חבלות אותן גרם בנו הנאשם. התובע טען ,כי בית המשפט אמור להחמיר עם הנאשם ולהביע באמצעות גזר דינו שאט נפש ממעשיו של הנאשם. עוד הזכיר התובע, כי העבירה נשוא תיק זה בוצעה למעשה כשלושה חודשים לאחר שהנאשם שוחרר ממאסרו הקודם.
13. הסניגור אשר טען כל אשר ניתן לזכות שולחו הבהיר כי כל מעשיו של הנאשם בוצעו בהיותו בגילופין ותחת שימוש בסמים. הסניגור הזכיר כי הנאשם נשלח לאבחון פסיכיאטרי שם נקבע כי הוא כשיר לעמוד לדין ועוד נאמר שם כי הפרוגנוזה לגביו שלילית נוכח השימוש שלו בסמים ובאלכוהול ונוכח נסיונות גמילה שנכשלו.
14. לדברי הסניגור אין להעניש את הנאשם על כך שלא קיימת מסגרת טיפולית אשר יכולה להעניק לו את הטיפול המתאים. לדבריו עונש מאסר לא יענה על צרכיו של הנאשם שליחת הנאשם למאסר תזיק לנאשם ותיפגע בסיכויו להיגמל. הסניגור עתר איפוא שבית המשפט יעשה שימוש בסמכותו לפי סעיף 85 לחוק העונשין המאפשר לבית המשפט להאריך את עונש המאסר המותנה.
15. בבואי לגזור את דינו של הנאשם אתחשב, בהודייתו בעבירה שיוחסה לו. כן אתחשב במאמץ אותו עשה הנאשם להיגמל בקהילה הטיפולית בזוהרים.מנגד, לא ניתן ליתן משקל בכורה למאמצי שירות המבחן לשיקומו של הנאשם תוך דחיית האינטרס הציבורי והצורך להרתיע הן את הנאשם והן אחרים מלנקוט באלימות חסרת אבחנה כאמצעי לפתרון סיכסוכים על עניין של מה בכך. אין גם להתעלם מן המסוכנות הטבועה בנאשם כפי שהבהיר שירות המבחן נוכח בעיותיו הנפשיות הקשות והצורך שלו למצוא מזור בסמים ובאלכוהול. אין להלום שהנאשם יתקוף את אביו תקיפה אכזרית מבלי שביהמ"ש יגיב תגובה עונשית הולמת.
16. הסניגור הציע שביהמ"ש ינקוט כלפי הנאשם צעד חריג ויאריך את עונש המאסר המותנה אשר תלוי ועומד נגדו בהתאם להוראות סעיף 85 לחוק העונשין. פיתרון זה אינו נראה לי מ- 2 טעמים. הראשון יש בכך לשלוח מסר לנאשם שתקיפתו האכזרית של האב מותרת וכי הוא יצא פטור בלי כלום. הטעם השני הוא שלא ניתן לנקוט בצעד מעין זה משום שהשימוש בצעד חריג זה דורש בין היתר, נטרול הסיכון למסוכנותו של הנאשם וכן תסקיר של שירות המבחן באשר להתקדמות הטיפול בנאשם, יסודות אשר לא מתקיימים בנסיבות המקרה דנן.
17. לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים החלטתי לגזור לנאשם את העונשים הבאים:
א. 5 חודשי מאסר לריצוי בפועל.
ב. הנני מפעיל את עונש המאסר המותנה בן השנה נשוא תיק 2328/04 במצטבר סה"כ ירצה הנאשם 17 חודשי מאסר בניכוי תקופת מעצרו מיום 27/6/06 עד ליום 6/2/07.
ג. כן הנני גוזר לנאשם 9 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים לבל ישוב ויעבור העבירה בה הורשע או עבירה שיש עמה יסוד של אלימות כלפי מאן דהוא למעט תקיפה סתם.
ניתנה היום י"א בניסן, תשס"ז (30 במרץ 2007) במעמד הצדדים והוקלד ביום 1/4/07 עקב שביתה.

פסקי דין נוספים של עורכי הדין


המידע באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן עלולים להיות טעויות או אי דיוקים במידע המתפרסם. לכן באחריותך לבדוק את אמיתות המידע המוצג באתר וכן אין להסתמך על מידע זה בשום דרך שהיא. למען הסר ספק, התוכן המוצג באתר הוא באחריות המפרסם/עורך הדין כותב המאמר בלבד. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מכותבי המאמרים ו/או מהאתר ו/או מפעיליו כל אחריות. הגלישה באתר הינה בכפוף לתנאים המופיעים בתקנון האתר
פורטל עורכי דין - law4all.co.il | אינדקס עורכי דין | מאמרים משפטיים | פסקי דין | ספקי שרות לעורכי דין |

פסקי דין


האתר נבנה ע"י 2all בניית אתרים